Las o Zmierzchu - www.df.glt.pl Black Metal

Aktualizacje


Sacrilegium

Powstałe w 1993 Sacrilegium było jedną z pierwszych polskich hord black metal. Zespół założyło dwóch muzyków - Nantur Aldaron i Suclagus. Ich pierwszym materiałem było demo "Sleeptime". Po podpisaniu kontraktu z Pagan records "Sleeptime" zostało wydane jako mcd w Polsce, a także w USA przez Wild Rags records w 1994. Zwłaszcza w USA materiał zyskał wiele przychylnych opini. Muzyka tam zawarta była bardzo "norweska", wyraźnie unosił się nad nią duch Darkthrone.
Mineły dwa lata i Sacrilegium nagrało swój debiutancki album - "Wicher" również dla Pagan records. Zespół zmienił właściwie wszystko. Muzycy zrezygnowali z makijaży, język angielski został zastąpiony przez polski, zaś sama muzyka stała się znacznie bardziej indywidualna. Dzięki wykorzystaniu klawiszy Sacrilegium nabrało symfonicznego patosu a liczne zwolnienia i partie akustyczne sprawiły, że nikt już nie mógł wątpić w to, że Sacrilegium wypracowało własny, oryginalny styl, który miał w przyszłości zyskać miano "słowiańskiego pagan metalu". "Wicher" był pierwszą w kraju płytą w całości zaśpiewaną po polsku. Dodać jeszcze należy, że na tym krążku skład zespołu zwiększył się o perkusistę Thoarinusa ( Marhtoh ).
Płyta ta przysporzyła również Sacrilegium splendoru za granicą. Zespoł został nawet zaproszony na wspólna trasę z Darkthrone, jednak w ostatniej chwili koncerty te odwołano.
W 1997 jedynym przejawem aktywności grupy był split "Jesienne Szpety" nagrany z North. Umieszczony tam utwór "Tam, gdzie gaśnie dzień" dla wielu pozostaje do dziś najlepszym w historii zespołu. 
Po tym nagraniu Sacrilegium rozpadło się na dwa lata. Muzycy zespołu zaangażowali się w inne projekty z których najważniejszym był chyba Hefeystos. Zespół nagrał demo "Vilce Sjen" wydane później jako mcd w Europie przez Wounded Love records oraz płytę Hefeystos w 1997. Na obu tych wydawnictwach występowali Suclagus i Nantur Aldaron. Po ich odejściu w 1998 na płycie "Psycho Cafe" Hefeystos zwrócił się ku bardziej technicznej i eksperymentalnej muzyce i po jej nagraniu przestał istnieć.
Jednocześnie w 1998 Sacrilegium powróciło do życia. Thoarinus i Suclagus nagrali mc "Recidivus". Nie był to jednak ciekawy materiał. Wkrótce potem do zespołu powrócił Nantur Aldaron i w tym "klasycznym" składzie zespół rok później nagrał demo "Embrance the Darkness. Na tym materiale zespół powrócił do swego pierwotnego, surowego black metalowego brzmienia. Miała to być zapowiedź nowej płyty, jednak póki co nic o niej nie wiadomo.

/ Darklich /

Biografie zespołów
Powrót do strony głównej

Black Metal & Dark Poetry Sui-Site