Las o Zmierzchu - www.df.glt.pl Black Metal

Aktualizacje


Historia 'Black Circle'.

HelvetteNa przełomie 1990/1991 roku w sklepie "Hellvete", którego właścicielem był Euronymous, powstała antychrześcijańska organizacja o nazwie Black Circle. Początkowo należeli do niej członkowie dwóch zespołów, mianowicie Mayhem i Burzum. Później dołączyli do nich również muzycy Immortal oraz Emperor. Jedynie Ishahn uznał, że dla niego ważniejsza jest muzyka niż 'poglądy' i zrezygnował z uczestnictwa w ruchu. Wkrótce podzielono go na dwie części - Inner Circle stanowiło 12 osób, byli to muzycy Mayhem, Burzum, Darkthrone, Immortal, Faust i Samoth z Emperor oraz kilku innych. Drugą część - The Outher Circle, stanowili fani tych zespołów. W Norwegii zaczęły płonąć kościoły, a zespoły uważane za "pozerskie" zaczęły otrzymywać pogróżki. Podczas trasy koncertowej Deicide i Paradise Lost po Norwegii, autobusy muzyków zostały zaatakowane przez członków The Outher Circle. Suuvi Prurunen na polecenie swojego chłopaka Varga Vikernesa, podłożyła ogień po drzwiami domu wokalisty Therion. Po tym zajściu trafiła na kilka miesięcy do szpitala psychiatrycznego. Jedna z lepszych akcji podpalenia kościoła została sfilmowana, i do niedawna można ją było ściągnąć ze strony www.burzum.com. Zdjęcie spalonego kościoła w Fantoft, niedaleko Bergen znalazło się na okładce albumu "Aske" Burzum. Chociaż lider Burzum zainicjował najwięcej podpaleń kościołów, to jednak nie trafił do więzienia. Aresztowano za to Samotha, który dostał 16 miesięcy za spalenie kościoła razem z Vargiem, oraz Fausta na 14 lat za zabicie homoseksualisty w Olympic Park w Lilehammer. 
Mniej więcej w tym samym czasie Varg postanowił przejąć całkowitą władzę nad norweską hordą. Przyszłe wydarzenia przyśpieszył zapewne fakt, iż Euro odbił mu Ilsę - 16 letnią Szwedkę i nie wydał jego płyty, chociaż Varg dał mu na to 40.000 koron. Drugim, równie ważnym powodem była różnica poglądów między Vargiem i Euronymousem. Euronymous był komunistą, zaś Varg zdeklarowanym nazistą. Razem ze swoimi przyjaciółmi: Andreasem Nagelsettem oraz Snorrem z zespołu Thorns pojechali do domu Euronymousa, jednak po drodze zostawili Andreasa w domu Varga każąc mu o wszystkim zapomnieć. Gdy Varg i Snorre dojechali do domu Euronymousa Varg zabił Euronymousa 23 pchnięciami nożem w głowę, korpus i kark. Cala akcja nie była zaplanowana, więc policji nie zajęło dużo czasu znalezienie obu panów (zostawili odciski palcow oraz kontrakt ktory byl pretekstem do wpuszczenia Varga). 12 dni po morderstwie Varg i Snorre zostają aresztowani. Varg zostaje skazany na 21 lat za morderstwo, podpalenie kosciołów i wypowiedzi. Przez te i pare innych rzeczy Black Circle znalazło swój koniec w dniu śmierci Euronymousa, 10 sierpnia 1993 roku. Kościoły płonęły jeszcze przez długi czas, ale palili je głównie fani Burzum, domagając sie wypuszczenia ich idola. Zaledwie w trzy noce po jego zamknięciu spłonęło ich pięć. Morderstwo Varga doprowadziło do podziału sceny, między fanów Mayhem i Burzum. Płonące kościoły wspominane były również na płytach Darkthrone - "A Blaze In the Northern Sky" czy albumie Graveland "In the Glare of Burning Churches". 
Próbą przeniesienia Black Circle na polski grunt była powstała w okolicach 1994 roku Temple of the Fullmoon, zrzeszająca zarówno nazi metali jak i skinów o poglądach prawicowo - antychrześcijańskich. Spłonęło kilka kościołów, jednak Urząd Ochrony Państwa bardzo szybko natrafił na ślad organizacji i po aresztowaniach podczas demonstracji w Szklarskiej Porębie uległa rozwiązaniu. Jeden kościół spalił również muzyk Thunderbolt - Uldor, po czym został aresztowany i zamknięty w więzieniu.
Również i w Polsce, podobnie jak w Norwegii doszło do podziałów na scenie. Muzyk Graveland, Darken, podzielił ją na tych, których uważał za prawdziwych i resztę. W ten sposób powstała przepaść pomiędzy NSBM a resztą black metalu, i podział ten trwa właściwie do dziś...

Ankhou 

Powrót do strony głównej